YDS

YDS

Yabancı dil sınavıdır. 80 sorudan oluşur. Sınav süresi 150 dakikadır. 2017 yılına kadar İİBF öğrencileri A Grubu puanlarının hesaplanabilmesi için YDS’ye girmek zorundaydı ancak ÖSYM, 2017 itibariyle YDS’nin A Grubu puan hesaplanmasındaki katkısını ortadan kaldırdı. Buna rağmen ÖSYM’nin resmi sitesinde kurumların kendi alımlarını yaparken YDS puanı isteyebileceği yer almaktadır. Yani özellikle İİBF öğrencileri için YDS bir zorunluluk.

Kamu çalışanları da bilhassa dil tazminatı alabilmek için YDS’ye girmektedirler.  Bunların dışında yine 2017 itibariyle özellikle yüksek öğretim ve doçentlik için YÖKDİL sınavı uygulanmaya başlandı.YÖKDİL ile YDS’nin sınav içeriği anlamında farkı ise YÖKDİL’deki soruların adayların branşları doğrultusunda çıkıyor olmasıdır. Yani YÖKDİL’deki örneğin paragraf sorularının içeriğinin, branşı maliye olan bir aday için farklı, işletme, iktisat… olan bir aday için farklı olmasıdır. Branşı muhasebe olan bir adaya YÖKDİL’de muhasebeyle ilgili paragraf ya da kelime soruları çıkmaktadır. Buna rağmen ilk defa 05.03.2017 tarihinde yapılan YÖKDİL ile 02.04.2017 tarihinde yapılan YDS sonuçlarının geçerlilik alanlarının eş değerde olduğu YÖK tarafından açıklanmıştır.Buna göre:

 

“YÖK Başkanlığınca özellikle doktora öğrencilik ve doçentlik başvuru süreçlerinde baraj niteliğinde olan dil sınavının geliştirilmesine yönelik olarak adayların alanlarındaki dil yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak yeni bir sınav yapılacak.

Sınavla ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç basın mensuplarına bilgi verdi. Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine ulaşabilmesinin ancak nitelikli bilgi üretimi ve insan faktörü ile mümkün olabileceğini vurgulayan YÖK Başkanı Saraç, ‘Bu amaca yönelik olarak yeni YÖK olarak yakın zamanda birçok yeni girişim başlattık. Bunların arasında yakın zamanda kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz 100/2000 projesi (ülkemizin 100 öncelikli alanında 2 bin doktora insan kaynağı yetiştirilmesi), ihtisaslaşma odaklı bin araştırma görevlisi kadrosu gibi doktoralı insan kaynağının arttırılması projelerimiz yer almaktadır. Yine geçtiğimiz yıl yeniden düzenlemesi yapılan doçentlik başvuru kriterleri de bu kapsamdaki girişimlerimizin arasındaydı. Başlatılan bu yeni girişimlerimiz akademide olumlu bir şekilde değerlendirilmiş olmakla birlikte doktora öğrenci ve doçentlik başvuru süreçlerinde en önemli istek her iki süreçlerin de baraj niteliğinde olan dil sınavı sürecinin iyileştirilmesi yönünde oldu’ ifadelerini kullandı.

‘İlk sınav 5 Mart 2017’de’

Sınav tarihi hakkında bilgi veren Saraç, ‘YÖKDiL sınavı için YÖK tarafından başlatılan bu çalışmada sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesi tarafından, sınavın organizasyonu ve uygulanması ise Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. YÖKDiL sınavı ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilecektir. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak sınav gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir ve yılda iki kez gerçekleştirilecektir’ şeklinde konuştu.

‘YDS ile eş değer’

Saraç’ın verdiği bilgiye göre, ücreti 75 TL olarak belirlenen sınava başta yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar katılabilecek. Sınavın başarısı ilgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS sınavında uygulandığı gibi doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde ise en az 65 olması gerekecek. Bu sınav YDS’yi etkilememekle beraber adaylar her iki sınava da girebilecek ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak.

YÖKDİL Sınavı başvuruları 30 Ocak 2017 tarihinden itibaren http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapılabilecek.”

Alıntılanan bölüm kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber/1368741-yokdil-sinavi-nedir

 Detaylı bilgi için lütfen şubemize ulaşınız.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.